Image and video hosting by TinyPic

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

Her ulusun tarihinde geçmişine dair izler taşıyan önemli günler vardır. Söz konusu Türkler olduğunda ise, köklü geçmişi boyunca tarihin akışına yön 19-mayisveren bir millet olarak tarihimizde bu günlerin sayısı oldukça fazladır. Birçok kahramanlık, savaş hatta destan ulusumuzun kaderinin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Tarihimizdeki en önemli günlerden biri de şüphesiz ki, 19 Mayıs’tır. Bu tarih Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde her yıl 19 Mayıs’ta Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmaktadır.

19 Mayıs Tarihçesigenclik-ve-spor-bayrami

Bu tarihi Türk ulusu için önemli hala getiren, bizim için tarihimizde yatan en büyük destanlardan biri olan Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı kabul edilmesidir. Yurdun dört bir tarafı işgal altında kalmışken, tarihte eşine zor rastlanan bir irade örneği gösteren Atatürk, milli mücadelemizi başlatmak üzer 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a sefere çıkmıştır. Bu tarihten itibaren milli mücadelenin ve tarihin derinliklerinde kökleri bulunan bir milleti kurtuluşu için hayati önem taşıyan karar alınmıştır.

Savaştan galip olarak ayrılıp, yurdu özgürlüğe kavuşturduktan sonra Atatürk bugünü Türk gençlerine armağan etmiştir. Bu nedenle her yıl 19 Mayıs’ta bütün yurtta neşe ve coşku ile kutlanır. Bayram ilk olarak “Atatürk Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır, daha sonrasında ise Gençlik ve Spor Bayramı olarak anılmıştır. Ülkenin tarihinde ilk olarak, 19 Mayıs 1935 tarihinde Beşiktaş spor kulübünün girişimleri ile Fenerbahçe stadında kutlanmaya başlayan bayram, bu girişimden dolayı gençlik ve spor bayramı olarak anılmaya başlanmıştır.

Yurdumuzda 19 Mayıs Kutlamaları

Bayram her yıl, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak ülkenin farklı köşelerinde kutlanmaktadır. Törenler sırasında üzerinden “Gençlikten Atatürk Sevgisiyle Cumhurbaşkanına” ve “Sevgi bayrağı” yazan devasa bir bayrak, Samsun’da dönemin valisine teslim edilmektedir. Bu törenden sonra ise aynı bayrak cumhurbaşkanına sunulması için gençlere teslim edilir ve belli bir rotayı takip eden gençler bayrağı Ankara’da cumhurbaşkanına sunar.

Tarihimizin bu önemli günü için yurdun dört bir tarafında gerçekleşen coşkulu kutlamaları yerinde izlemek için www.clickbus.com.tr adresi üzerinden otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.