Image and video hosting by TinyPic

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Oldukça köklü bir geçmişe sahip bir medeniyetin toraklarında filizlenen Türkiye Cumhuriyeti’nin şanlı tarihinde pek çok anılması gereken gün vardır. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ihtiva ettiği anlam itibari ile bu günlerin en değerlilerinden bir tanesidir.

23-nisan

23 Nisan’ın Tarihi

Bugün 23 Nisan olarak kutladığımız bayram, aslında farklı dönem ve tarihlerde farklı amaçlar ile kutlanan bir bayramdır. Mustafa Kemal Atatürk ilk defa 23 Nisan 1924’te bu günün bayram olarak kutlanmasına karar vermiş ve bundan 5 yıl sonra 1929 yılında da bu bayramı çocuklara armağan etmiştir. Bu tarihten itibaren 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlamıştır. Tarihte çocuklara bayram armağan eden ilk ülke Türkiye Cumhuriyeti’dir. 1979 yılında ise kutlamalar 6 farklı ülkenin daha katılımıyla uluslararası boyut kazanmıi ve katılımcı ülke sayısı her yıl daha fazla artarak günümüze kadar gelmiştir.

ulusal-egemenlik-bayrami

Ülkemizde 23 Nisan her yıl resmi olarak kutlanmaktadır. Ülke içerisinde bu önemli günün kutlaması, devlet kurumlarında önemli mevkilere ve memurların yerine çocukların geçirilmesi şeklinde bir uygulama ile kutlanmaktadır. Burada bayramın bir yandan çocuk bayramı olmasına vurgu yapılırken, öte yandan ulusun geleceği olan çocukların dolayısı ile egemenliği elinde bulunduran halkın gelecek fertlerinin yönetimde bulunduğuna vurgu yapılmaktadır. Ayrıca okullarda ve çeşitli alanlarda düzenlenen pek çok farklı etkinlikler eşliğinde coşku ile karşılanmaktadır. Yapılan etkinlikler arasında çeşitli sanat gösterileri, şiir okumaları, görsel gösteriler, yöresel oyunlar gibi uygulamalar sergilenmektedir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı içerdiği evrensel anlam nedeni tek bir ülkenin sınırları içerisinde kalamaz. Bu anlayıştan yola çıkarak tüm dünya uluslarının ve çocuklarının egemenliğini kutlamak amacı her yıl TRT televizyon kanalında farklı şov programları da yayınlanmaktadır. Dünya tarihine bırakılan ve evrensel değerleri ile bütün insanların paydaş olduğu 23 Nisan bayramınızı ClickBus olarak en içten dileklerimiz ile kutlarız.