Image and video hosting by TinyPic

Akdeniz Bölgesi’nde Tarihi Bir Gezi

Akdeniz bölgesinde özellikle antik çağlara ait birçok yerleşim yeri ve eser bulunuyor. Bunları gezebileceğiniz ufak bir tur için ziyaret edebileceğiniz başlıca yerler burada. Hadi o zaman tarih ve kültür dolu ufak bir geziye çıkalım. İlk durak Side…

Side Antik Kenti

Side, Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı bir beldedir. Side Antik kenti pek çok antik yapıya ev sahipliği yapar. Kent Kapısı, Antik tiyatrosu, Apollon tapınağı burada görebileceğiniz başlıca eserlerdir. Lidyalılar’a, Perslere, Helen Krallıkları’na, Roma’ya ve pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan kent çok zengin bir tarihe sahip. Kent, hamamları, agorası ve evleriyle size o dönemi fazlasıyla yaşatıyor. Antalya’da mutlaka görmeniz gereken bir yer.

Side

Apollon Tapınağı

Kentte bulunan Apollon tapınağı kentin en ünlü yapılarındandır. Zeus’un oğlu Apollon’a adanan tapınak, manzarasıyla da ilgi çeker.

Hemen Side otobüs bileti alarak, burada antik çağların havasını siz de soluyabilirsiniz.

Apollo

Alanya Kalesi

13. yüzyıl Selçuklu eseri olan kale Alanya’nın en önemli sembollerinden biridir. Kale’nin tarihi Helenistik döneme kadar gitse de şu anki haline Selçuklu zamanında gelmiştir. Anadolu’da en iyi korunmuş halde olan kalelerden biridir. 6,5 km. yi bulan surlara, 140’a varan burçlara sahip olan kalenin içinde 400’e yakın sarnıç ve yazıtlı kapılar Selçuklu sanatını en iyi şekilde yansıtır ve bu yönüyle bir açık hava müzesi niteliğindedir. Kalenin ortasında Bizans döneminden kalan bir kilise de bulunmaktadır.

Alanya’ya otobüsle giderek Alanya Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Alanya

Aspendos Antik Kent Tiyatrosu

M.Ö. 10. yüzyılda kurulmuş olan antik Aspendos Antik kenti antik devrin en zengin kentlerinden biriydi. Burada M.S. 2. yüzyılda Roma’lılar tarafından yapılan 12000 kişilik tiyatro, iyi korunmuş halde günümüze ulaşmıştır. Tiyatro’da yakın zamanda yapılan restorasyon çalışmaları, tarihi yapıyı bozduğu yönünde pek çok eleştri almıştır. Tiyatro ve antik kent, Antalya’nın Serik ilçesinde bulunmatadır. Dünyaca ünlü olan tiyatroyu her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret etmekte ve tiyatroda konserler ve etkinlikler düzenlenmektedir. Kesinlikle Akdeniz bölgesinde görülmesi gereken tarihi eserlerden biri.

Bu ünlü antik tiyatroyu ziyaret etmek için hemen Antalya otobüs bileti alabilirsiniz.

Aspendos

Kız Kalesi

Mersin, Erdemli’de bulunan kale önemli bir turizm merkezidir. Yapılan kazılar M.Ö. 4. yüzyıldan itibaren bölgede yerleşimin olduğunu gösteriyor. Bölge tarih boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Denizden gelen saldırılara önlem almak amacıyla kıyıya yakın küçük bir ada üzerine kurulu olan ada pek çok efsaneye de konu olmuştur.

Bölgeye ve adaya sık seferlerle ulaşım sağlanabilmekte. Mersin otobüs biletinizi alarak, Mersin’e gidip, daha sonra minibüslerle buraya ulaşılabilirsiniz.

Kız-Kalesi

Perge

Perge, Antalya’nın 18 km doğusunda, Aksu ilçesinde bulunan bir antik kenttir. Buradaki Akropolis’in Tunç çağında kurulduğu düşünülür. Helenistik dönem boyunca, en zengin ve güzel şehirler arasında görülmüştür. Anadolu’daki en düzenli Roma dönemi kentlerinden biridir.  Perge ören yeri, anti çağa dair gezilebilecek en güzel yerlerden biri.

Perge’ye Antalya’ya giderek ulaşabilirsiniz. Antalya otobüs biletinizi buradan alabilirsiniz.

Perge