Image and video hosting by TinyPic

Anzer Balının Faydaları

Anzer Balı

Türkiye’nin en meşhur yiyeceklerinden biridir Anzer balı. Peki, neden böyledir dersiniz? Bunun elbette ki haklı bir nedeni var. Anzer balı doğanın bize sunduğu en nadir armağanlardan bir tanesi. Erişilmesi her ne kadar zor olsa da, değeri de o derece artıyor bu balın. anzerbaliYalnızca Rize’de yer alan Anzer Yaylası’nda üretilmesinden dolayı ismi Anzer balı olarak anılıyor. Ayrıca bu yaylada üretilmesi, Anzer balını tüm dünyada tanınan bir besin kaynağı haline getiren en değerli özelliklerinden bir tanesi. Rize’nin İkizdere ilçesinin sınırları içerisinde kalan yaylada yapılan araştırmalara göre dört yüzün üzerinde endemik bitki türü bulunuyor. Doğanın renklendirmekten çekinmediği bu topraklar, bal üreticisi arılar içinse eşsiz bir fırsatı ortaya çıkarıyor. Yüzlerce farklı çiçekten elde edilen özlerle oluşan Anzer balı ise nesillerden bu yana afiyetle tükettiğimiz bir yiyecek haline geliyor.

Anzer balı ilk olarak Osmanlı döneminde keşfedilmiş mi bilemiyoruz, fakat faydalarının ve çeşitli yerlerde kullanımın ilk bu dönemde başladığını söyleyebiliriz. Bal başlangıçta yayla dışarısına çıktığında, yalnızca sarayın mutfağında bulunuyor. Bunun nedeni elbette ki Anzer balının üretiminin sınırlı olması. Anzer balının saray mutfağında baş tacı olmasının arkasındaki harika faydaları ise şöyle sıralanabilir;bal

  • Ağrı ve sancıların daha kısa sürede kaybolmasına neden oluyor.
  • Vücutta meydana gelen yaralanmaların erken kapanmasına yardımcı oluyor.
  • Cilt lekelerinin kaybolmasına yardım etki gösterir
  • Özellikle solunum yolu hastalıklarından korunmak için vücudu destekliyor.
  • Gelişim çağındaki çocukların bu süreçlerine katkıda bulunuyor.
  • Kalp ve damar hastalıklarına iyi geliyor.
  • Vücut için harika bir enerji kaynağı görüyor.

rizeSarayın görkemli mutfağından evlerimize gelen bu harika lezzeti yerinde tatmak için Rize İkizdere ilçesine kısa bir seyahat düzenleyebilirsiniz. Bu seyahat için gerekli olan İkizdere otobüs biletini ise  adresi üzerinden uygun fiyatlarla alabilirsiniz.