Image and video hosting by TinyPic

Tarihten Bir Hatıra Beylerbeyi Sarayı

İstanbul sahip olduğu eşsiz doğal güzellikleri ile ve köklü geçmişi ile dünyanın en nadide şehirlerinden bir tanesidir. Şehir ev sahipliği yaptığı tarihi ve kültürel değerler ile Avrupa kültür başkenti seçilmiştir. Elbette ki, bu durumun ortaya çıkmasındaki en büyük etken, kentin jeopolitik önemi ve inanılmaz doğal güzellikleri sayesinde tarih boyunca onlarca farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olmasıdır. Hiç şüphesiz, bu medeniyetlerin en önemlilerinden bir tanesi de Osmanlı’dır. Şehir fethedildikten sonra Osmanlı tarafından yapılan yüzlerce eser, bugünkü muazzam halini almasını sağlamıştır. Bu eserlerden bir tanesi ise; Beylerbeyi Sarayı’dır.beylerbeyi

Saray, Sultan Abdülaziz tarafından 1861-1865 yılları arasında, şehrin Anadolu yakasında olan Üsküdar ilçesinin sınırları içerisine yaptırılmıştır. Beylerbeyi Sarayı’nın mimarı ise o dönem alanında adını oldukça duyurmuş olan Sarkis Balyan’dır. Bugün sarayın bulunduğu yerin tarihi Osmanlı’dan öncesine Bizans dönemine kadar uzanmaktadır. Daha sonrasında ise bölge Osmanlı kontrolünde iken şehzadelerin oyun alanı olarak kullanılmıştır. III. Mustafa döneminde ise bu arazi üzerindeki yapılar yıkılarak topraklar halka satılmıştır. Bir dönem sonra ise II. Mahmut toprakları geri almış yeniden imar etmiş ise de burada yapılan yapıların büyük bir yangın sırasında yanmasından sonra arazi uğursuz olarak kabul edildiği için uzun bir dönem boş kalmıştır. Son olarak ise, Sultan beylerbeyi-sarayiAbdülaziz tarafından bugünkü görüntüsünü almasını sağlayacak olan Beylerbeyi Sarayı İnşa ettirilmiştir.

Saray yapıldığı dönemde başlangıçta sultanların yazlık sarayı olarak kullanılmıştır. Daha sonrasında ise II. Abdülhamit güvenlik nedeni ile bu saraya getirilmiş ve hayatını bu saray içerisinde devam ettirmiştir. Cumhuriyet dönemine kadar ise sarayın yapısında pek bir değişiklik olmamıştır. Atatürk ise Beylerbeyi Sarayı’nın harika manzarasını kullanarak, dünyanın önde gelen liderlerini ve önemli misafirlerini burada ağırlamıştır. Cumhuriyetten sonra fazla özen gösterilmeyen saray, özellikle köprünün hemen yakınan yapılması ile birlikte yapısal bütünlüğünü kaybetmiştir. Beylerbeyi Sarayı bugün ise Pazartesi ve Perşembe günleri hariç ziyaretçilere açık bir müze olarak kullanılmaktadır.

istanbul-bogaziDöneminin ihtişamını en güzel şekilde yaşatan eserlerden biri olan Beylerbeyi Sarayı’nı yakından görmek için Türkiye’nin her yerinden üzerinden İstanbul otobüs bileti satın alabilirsiniz.