Image and video hosting by TinyPic

Kaplıca Zamanı Geldi! Birbirinden Şifalı 5 Kaplıca Önerisi

Kış bitmeden sıcacık kaplıcaların keyfini çıkarmaya ne dersiniz? Havalar serinken içinizi ısıtacak, huzur verecek ve bedeninize iyi gelecek en güzel seçenek bizce kaplıcalar ve şanslıyız ki ülkemiz kaplıcalar açısından oldukça zengin. İşte termal sularıyla meşhur sıcacık 4 kaplıca!

Pamukkale, Denizli

Kaplıcalarımızın en meşhuru tabii ki Pamukkale. Travertenleri oluşturan kaynak suları bölgedeki kaplıcaları da oluşturuyor. Travertenlerde de suyla temas sağlayabilirsiniz ama tam bir kaplıca tecrübesi için bölgedeki termal otelleri deneyebilir ya da Roma döneminde sağlık merkezi olarak kullanılan ve şu an Roma döneminden kalma eserleri de barındıran antik havuza gidebilirsiniz. Buradaki suyun, kalp hastalığı, damar sertliği, tansiyon, romatizma, deri, göz, raşitizm, felç, sinir ve damar hastalıklarına, içildiğinde de spazmlı midelere iyi geldiği söyleniyor. Denizli otobüs biletinizi hemen alarak Pamukkale’yi ziyaret edebilirsiniz.

shutterstock_114478690

Gazlı Göl, Afyon

Yer altı suları bakımından önde gelen şehirlerimizden Afyon’da pek çok bölgede kaplıcalara rastlamak mümkün. Afyon seyahatinizde Gazlı Göl’deki termal otellerde konaklayabilir,  romatizmal hastalıklara, kronik bel ağrısına, travmaya, ortopedik operastonlara, nörolojik hastalıklara ve daha pek çok sağlık sorununa çözüm olan termal sularda yüzebilirsiniz. Gazlı Göl dışında Sandıklı ve Hüdai kaplıcalarını da deneyebilirsiniz. Afyona gitmek için otobüs bileti alabilirsiniz.

Oylat, Bursa

Bursa’da Osmanlı döneminden de kalan pek çok kaplıca bulunmaktadır. Dünyanın en şifalı suları arasında gösterilen Oylat’ta, 40 derece sıcaklıktaki sular herhangi bir karışıma uğramadan doğrudan havuzlara ulaşıyor. Suyun içilebilir olması da fayfalarını artırıyor. Pek çok rahatsızlığa faydalı olan Oylat suları özellikle ağrılı sinir hastalıklarına iyi geliyor. Bursa’da Yeni Kaplıca, Eski Kaplıca, Tümbüldek Kaplıcaları ve Kara Mustafa Suyu da tercih edebileceğiniz kaplıcalar. Bursa’ya gitmeye karar verirseniz Bursa’ya giden otobüs seferlerini incelemelisiniz.

Termal, Yalova

Yalova’nın termal ilçesinde bulunan kaplıcalar faydalarıyla yaklaşık 2000 yıldır kullanılmaktadır. 66 derece sıcaklıkta berrak sulara sahip olan kaplıcaların da pek çok rahatsızlığa iyi geldiği belirtilir. Buradaki şifalı sular romatizmal hastalıklara ve adale hastalıkları fayda sağlar, dolaşım hastalıklarına iyi gelir, kırık sekellerinde fayda sağlar, cilt hastalıklarında faydalıdır, siyatik ve her türlü nevralji tedavisinde kullanılabilir, çeşitli felçler ve atrofilleri rahatsızlıklarında fayda sağlar, hastalık ve ameliyat sonrası rahatsızlıklarda iyileşme sağlar ve metabolizma bozuklukların tedavisinde kullanılabilir. Eğer kaplıca için tercihiniz Yalova ise planınızı hemen yapın, Yalova’ya otobüs biletinizi şimdiden alıp konaklama için rezervasyonunuzu yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Gönen, Balıkesir

Balıkesir’in Gönen ilçesinde bulunan kaplıcalar da ünlü kaplıcalarımızdandır. Kaynağından 79 derece sıcaklıkta çıkan sular havuzlarda soğutularak kullanıma sunuluyor. Özellikle kadın hastalıkları için önerilen gönen kaplıcaları bunun haricinde romatizma, kireçlenmeye fayda sağlar, karın ameliyatları ve ortopedik ameliyat sonrası nekahat dönemleri tedavisinde yararlıdır, mide ve onikiparmak ülserine fayda sağlamaktadır, hazımsızlık, safra kesesi tembelliğine iyi gelmektedir. kalın bağırsak spazmlarına fayda sağlar, üst ve alt solunum yolları iltihaplarına faydalıdır. Gönen kaplıcaları haricinde Balıkesir’de Kepekler kaplıcalarını da deneyebilirsiniz. Balıkesir’e ulaşım için şehirlerarası otobüsler kullanılabilir. Balıkesir otobüs biletinizi internet üzerinden alabilirsiniz.