Image and video hosting by TinyPic

Edirne Yolcusu Kalmasın!

Dünyanın hem coğrafi hem de kültürel ve tarihi zenginlik bakımından en şanslı ülkelerinden biri Türkiye. Geçmişinde pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bu ülke aynı zamanda doğanın bizim için güzelliklerini çekinmeden sunduğu harika bir bölge olma özelliğini de barındırıyor. Özellikle seyahat tutkunu olanların ülkenin her noktasında görülmeye değer yapıtlar, doğal güzellikler olduğunu bildiğinden eminiz. Peki, ülkenin batı yakasında geçmişi ve bugünü hala birlikte yaşatan harika bir şehre gittiniz mi? Daha önce Edirne’yi gördünüz mü?

selimiye-cami

Edirne, Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde yer alan illerinden biri… Şehir, Bulgaristan ve Yunanistan ile sınır oluşturarak coğrafi konumundan dolayı kültürel bir çeşitlilik oluşturuyor. Edirne, Türkiye’yi Avrupa’ya bağlayan kara yolu üzerinde, engebeden uzak bir alan üzerinde bulunmakta. Bu nedenle ziyaretiniz sırasında uçsuz bucaksız düzlükler ve üzerlerinde sarışın yaprakları ile güneşi bekleyen binlerce ayçiçeğini görmeniz oldukça muhtemel bir durum. Tarihi açıdan bakıldığında ise, Edirne oldukça köklü bir geçmişe sahip… Tarihi boyunca başta Osmanlı ve Roma İmparatorluğu olmak üzere farklı medeniyetlere ev sahipliği yapması, ilin günümüzde tarihi ve kültürel miras bakımından oldukça zengin bir yapıya sahip olmasına neden olmakta. Eminiz ki, Edirne ziyaretçileri, vakitlerinin her dakikasını tasarruflu kullanarak, şehirde yer alan birçok noktayı keşfetmek isteyeceklerdir.

Edirne’de Görülmesi Gereken Noktalar…

Selimiye Camii, bu yapı Osmanlı dönemine ait bir tarihi yapı ve dönemin en ünlü Mimarı olan Mimar Sinan tarafından yapılmış bir eser. Rivayetlere göre, Mimar Sinan Camii için, “ustalık eserim” tanımlamasını kullanmıştır. Caminin inanılmaz mimari tasarımını, işlemelerini ve ilk günkü gibi koruduğu bölümlerini incelediğinizde rivayete hak vereceksiniz.

edirne

Hersekzade Ahmet Paşa Camii, Bu camii de Osmanlı’nın yapısını ve mimarisini son derece güzel günümüze aktaran yapıtların başında gelmekte. Caminin tarihi kayıtları günümüze değin ulaşmadığı için inşası ve tamamlanması üzerine kesin bilgiler bulunmamakta, fakat inşa edildiği dönemi yansıtan işlemleri geçmişle günümüzü aynı anda yaşamanızı sağlayacak harika bir yapıt.

Ergene Köprüsü, dünyanın en uzun köprülerinden biri olan bu yapı, şehrin ziyaretçilerinin görmesi gereken noktalardan biridir. Uzunluğu, 1392 metre olmak ile birlikte, günümüzde aktif olarak kullanılmaya devam edilmektedir.

Gökçetepe Tabiat Parkı, doğanın bu şehre sunmuş olduğu en değerli armağanlardan bir tanesi. El değmemiş doğal güzelliği ile huzur ve sakinlik isteyen ziyaretçilerin ilk tercihi olan bir adres. Park, Keşan ilçesinin sınırları içerisinde yer alıyor.

Edirne’nin doğal güzellikleri, geçmiş ile günümüzü birleştiren tarihi yapıları arasında gezenlerin yorgunluğunu atmak için yöresel lezzetlerden tatmaları da kaçınılmaz bir gerçek. Şehrin ziyaretçilerinin, tatmadan dönmemeleri gereken lezzetler arasında, “Damat Paçası, Edirne Köftesi, Ciğer Tava, Ciğer Sarma, Mamzana” gibi damak tadınızı yerine getirecek birbirinden güzel yemekler yer alıyor.

ciger-kebabi

Edirne’den bu kadar bahsettikten sonra, daha pek çok özelliği bulunan bu şehri sizler için biraz gizemli şekilde bırakıyor ve merakınızı kabartarak geri kalanını keşfetmeniz için teşvik ediyoruz. Edirne’ye zaman kaybetmeden yolculuk yapmak için Edirne otobüs biletinizi adresi üzerinden alabilirsiniz.