Image and video hosting by TinyPic

En Fazla Tercih Edilen Kayak Merkezleri

Kış aylarında pek çok kişinin seyahat etmek için tercihi kayak merkezleri. Kış mevsiminin tadını en iyi şekilde çıkarmak için beyazlığa doymak, yeri gelince karda yuvarlanmak gerekiyor. Kış sporlarına ilgi de her geçen sene artıyor. Kayak yapmak için, snowboard için, çocukların kızakla kayması için birçok kişi yurdumuzdaki kayak merkezi bulunan dağlara gidiyor. Böyle bir tatil planlıyor ve nereye gideceğinize karar veremiyorsanız belki yardımcı olabiliriz.

Uludağ

UludagAkla ilk gelen tabii ki Uludağ. Kolay ulaşımı nedeniyle İstanbul, Ankara, İzmir gibi yerlerden pek çok kişinin tercih ettiği ve yoğun ilgi sayesinde tesislerin de çok geliştiği bir kış sporu merkezi. 2.543 metre yüksekliğiyle Marmara bölgesinin en yüksek noktası olma özelliğini taşıyan Uludağ’da otellerin yer aldığı zirve ise 2000 metre yüksekliğinde. Uludağ’da 11 adet ana pist bulunuyor. Her yerinde kayak yapılabildiği gibi çeşitli pistlerde alpin usulü, snowboard, cross country ve heli skiing stillerinde kayak yapılabiliyor. Pistlerin toplam uzunluğu ise 25 km’yi buluyor. Onlarca otel ve tatil köyünün yer aldığı kayak merkezinde her kesime ve bütçeye hitap eden konaklama seçenekleri mevcut.

Bursa merkeze yakın ve merkezden kolayca ulaşılabilen Uludağ’a gitmek için Bursa’ya otobüs biletinizi almanız yeterli. İnternet üzerinden kolayca ve hızlıca otobüs bileti alabilirsiniz.

 

Kartepe

KartepeÖzellikle İstanbulluların yakınlığından dolayı günübirlik bile gidebildiği kayak merkezine ilgi son zamanlarda arttı. En yüksek yeri 1699 metre olan ve kar kalınlığının 80 – 250 cm arasında değiştiği Kartepe’de son derece gelişmiş ve profesyonel bir kayak merkezi mevcut. Kaymayı yeni öğrenenler için güzel bir tesis olmakla birlikte profesyonellerin aradığı her imkana da sahip. Kayak merkezinde farklı zorluk seviyelerinde toplam 17 pist bulunuyor.

İzmit şehir merkezinden 25 km uzaklıkta olan Kartepe’ye gitmek için İzmit otobüs bileti alıp, İzmit otogardan firmaların servisleri, dolmuşlar ya da taksi seçenekleriyle yaklaşık yarım saatte ulaşabilirsiniz.

 

Palandöken

PalandokenTürkiye’nin en yüksek ve en soğuk yerlerinden biri olan Erzurum’da 3185 metre yüksekliğe ulaşan Palandöken dağı yılın 6 ayı karla kaplı olması ve 4-5 ay toz karın bulunması sebebiyle kayak severler için ideal bir ortam sunuyor. Dünyanın en zor ve en uzun pistleri arasında yer alan pistlere sahip olmasıyla özellikle profesyonel kayakçılar için cazip bir kayak merkezi.  Tabii ki zor pistleri olduğu gibi yeni öğrenenler için uygun pistler de mevcut. Toplam pist uzunluğu 24 km olan kayak merkezinde en uzun pist ise 12 km uzunluğunda. Binlerce kişiyi ağırlayabilecek kapasiteye sahip olan merkeze ilgi her geçen yıl artıyor.

Palandöken Erzurum şehir merkezine çok yakın ve kolayca ulaşmak mümkün. Erzurum’a gitmek için de tek yapmanız gereken otobüs biletinizi almak. Buradan 100’den fazla firmanın tüm seferlerini inceleyebilir, kendinize en uygun seferi seçebilirsiniz.

 

Erciyes

Erciyesİç Anadolu bölgesinde bir alternatif olarak karşımıza çıkan Erciyes, Kayseri ili sınırları içerisinde bulunuyor. Merkeze 25 kilometre uzaklıkta bulunan kayak merkezine ulaşım da oldukça kolay. Kasım – Mart ayları arasında kayak sezonu açık olan Erciyes’te tesisler de kaliteli ve yeterli. Erciyes’te 1800 – 3000 metre aralığında kayak yapmak mümkün. Tesiste 30 pist bulunuyor. En uzun pist 3,5 kilometre uzunluğunda, tüm pistlerin toplam uzunluğu ise 12 kilometre.

Erciyes’e Kayseri merkezinden ulaşmak mümkün. Kayseri otobüs biletinizi alarak Kayseri’ye ulaşabilir otogardan da farklı araç seçenekleriyle Erciyes’e gidebilirsiniz.