Image and video hosting by TinyPic

Gaziantep’te Neler Yapılabilir

Nüfus bakımından en büyük sekizinci ilimiz olan Gaziantep, kültürüyle, tarihiyle ve tabii ki yemekleriyle gidip görülmesi gereken yerlerimizden. Gitmeye karar verdikten sonraki aşama tabii ki orada nereleri gezeceğinizi, neler yapacağınızı bulmak. O zaman Gaziantep rehberimize bi bakalım:

Zeugma Müzesi

Gaziantep’te görülmesi gereken yerlerden biri Zeugma Müzesi, 2011’de açılan mozaik müzesi 1700 metrekarelik alanıyla dünyanın en büyük mozaik müzesi olma özelliği taşıyor. Nizip ilçesinde bulunan müzede Zeugma antik kentinden çıkarılan mozaikler sergileniyor. Mimarisi ve kullanılan teknolojiyle öne çıkan müzelerimizden biri Zeugma Müzesi. Müzeye giriş için 10 TL giriş ücreti bulunuyor. Müze Kart ile de girilebiliyor.

Lahmacun ve Baklava!

Lahacun28.12Post5 (1)

Müzeyi gezdikten sonra acıktıysanız bir yemek molası verelim. Gaziantep’de lahmacun yemeden dönmek olmaz. Antep usülü lahmacununuzla bir güzel karnınızı doyurduktan sonra üstüne tatlı da yemek isterseniz baklava zamanı gelmiş demektir. Baklavanın en güzelini Gaziantep’te bulacağınızı hatırlatmamıza gerek yok heralde. Baklava için Kocak Baklava ve Güllüoğlu öne çıkan yerler.

Zincirli Bedesten

Biraz daha gezmeye hazırsanız tarihi Zincirli Bedesten’i gezebilirsiniz. 18. Yüzyılda Hüseyin Paşa tarafından yaptırılan bedesten eskiden alışveriş için önemli yerlerlden olan üstü kapalı bir çarşıdır. Günümüzde özellikle baharatçı ve turistik eşyacılardan oluşan 73 dükkan faaliyet göstermektedir.

Gaziantep Kalesi

28.12Post2 (1)

Gaziantep’in önemli tarihi yerlerinden biri ise Gaziantep Kalesi şehrin merkezinde bir tepede bulunmaktadır. Ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Kale Roma döneminde gözlem amaçlı kullanılmıştır. Kale, ücretsiz giriş yaparak gezilebiliyor, içerisinde bulunan Antep Savunması Müzesi’ni de 5 TL’lik bir ücretle gezebilirsiniz.

Kebap!

Sıra tekrar yemeğe geldiyse bu sefer sıra kebapta. Gaziantep’te birbirinden güzel etlerle yapılmış çeşitli kebapların en güzellerini yiyebilirsiniz. Kebap için önerilen yerlerin başında Kebapçı Halil Usta geliyor. Özellikle Küşleme Kebabını denemenizi tavsiye ederiz.

 

Artık Gaziantep’te mükkemel bir gezi için hazırsınız. Geriye sadece gezinizi planlamak kaldı. İnternet üzerinden kolayca ve en uygun fiyata dilediğiniz seferi seçerek Gaziantep otobüs bileti alarak bu seyahati gerçeğe dönüştürebilirsiniz.