Image and video hosting by TinyPic

İstanbul’da Neler Yapılabilir

İstanbul yoğun şehir,  yapılabileceklerin tam listesini çıkarmaya sayfalar yetmez. Ama sizin için elimizden geldiği kadarıyla İstanbul’u ziyaret ettiğinizde gezip görebileceğiniz yerler, yapabileceğiniz aktiviteler hakkında yardımcı olabilecek birkaç önerimiz var.

Öncelikle köprüden bir geçilecek…

Kopru

İstanbul dendiği zaman aklınıza ilk boğazın geldiğini biliyoruz. İstanbul’a gelip de 2 dk’da kıta değiştirdim demeden dönemezsiniz. O yüzden boğaz köprüsünden en az bir kere geçmek gerekiyor. Trafiğin olmadığı saatlerde geçmeyi tercih edebilirsiniz tabii ki.

 

 

Köprünün altından da geçmek lazım…

BogazBoğaz’da tekne turunun İstanbul’da yapabileceğiniz, şehirle bütünleşmenizi sağlayacak en keyifli aktivite olduğunu iddia edersek abartılı olmaz heralde. Boğazın kıyısındaki birbirinden güzel yalıları görmenin yanında, muhteşem İstanbul silüetini de seyre doyabilirsiniz.

 

 

Köprü demişken…

OrtakoyOrtaköy’e de mutlaka uğrayın, Boğaziçi Köprüsü’nün ayaklarının altında sahile karşı çayınızı yudumlayabilirsiniz. Keyifli zaman geçirmek için ideal bir yer. El yapımı takılar da bulabileceğiniz çarşısında da ilginizi çekecek şeyler bulabilirsiniz. Ortaköy’de kumpir ve waffle yemenin keyfi de ayrı elbette.

 

Taksim’i hatırlatmaya gerek yok heralde…

Taksimİster arkadaşlarınızla keyifli zaman geçirmek, ister alışveriş yapmak isteyin, gecesiyle ayrı gündüzüyle ayrı, aradığınız herşeyi bulabileceğiniz yer Taksim. İstiklal Caddesi’nin bir ucundan diğer ucundan yürürken çevrenizdeki tarihi binaların ve pasajların tadını çıkarmak bile yeterli Taksim’e gitmek için.

 

 

İstiklal’in sonuna geldiğinizde biraz daha aşağıya inin…

Galataİstiklal caddesinde yapmak istediğiniz herşeyi yaptığınızda hemen dönmeyin. Galata Kulesi çok yakında. İstanbul’un önemli sembollerinden olan 1500 yıllık kuleyi ziyaret etmeden olmaz. Kulenin tepesine çıkıp İstanbulu kuşbakışı izlemenin keyfi de ayrı tabii ki. Aynı anda hem boğazı hem de Haliç’i görebilirsiniz.

 

 

Anadolu tarafının havası da ayrı tabi…

KadikoyŞimdi de karşıya geçip Kadıköy’de bir tur atalım. Çarşısına girip saatlerce gezebilirsiniz ve çeşitli kafelerden birinde oturup kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Moda tarafına gidip sahilde güzel bir yürüyüş de hoşunuza gidecektir. Zamanınız olursa mutlaka Caddebostan sahiline de uğrayın.

 

 

Kız Kulesi’nin zamanı geldi…

Kiz Kulesiİstanbul’un bir başka önemli sembolü boğazda ufacık bir adada bulunan Kız Kulesi. Üsküdar’da oturup karşısından izlemenin keyfi olduğu kadar teknelerle geçerek yakından görme ayrıcalığını da elde edebilirsiniz.

 

 

Biraz da tarih…

İstanbul denince tarihi atlamak olmaz tabi. Bu sefer Haliç’in diğer tarafına geçerek tarihi yarımada’da tarihe doyuyoruz. Bu tarafa en azından bir gününüzü tamamen ayırmanızı tavsiye ederiz. Eminönü’den başlayıp Sultanahmet’e giderek Sultanahmet Camisi’ni ziyaret edebilir, sonra da tarihi dikilitaşları görebilirsiniz.

Sultanahmet

Grand BazaarOradan tabii ki Kapalıçarşı’ya. Kapalıçarşı’da saatlerce gezebilirsiniz. Kapalıçarşı’da kaybolmayıp geç olmadan çıktıysanız, Gülhane Parkı’nda ufak bir yürüyüş yapabilir sonrasında parkta boğaza karşı çayınızı yudumlayarak yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Artık İstanbul’da tadını sonuna kadar çıkararak gezebilirsiniz. İstanbul’a nasıl gideceğinize gelirsek, orası çok kolay. Buradan Türkiye’nin her yerinden 100’den fazla firmanın otobüs seferlerini görebilir, kendinize uygun olanı seçip kolayca biletinizi alabilirsiniz.