Image and video hosting by TinyPic

Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun!

shutterstock_256477993Dünya kadınlar günü Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış, uluslararası bir gün olarak tüm dünyada bilinmektedir. Kadınlar gününün çıkış noktası ise 1857 ABD’nin New York şehrine dayanmaktadır. Şehirde dokuma işçisi olarak çalışan kadınların, daha iyi çalışma koşulları istemeleri dolayısı ile greve başlamaları bu tarihi günün başlangıç noktasıdır. Ne yazık ki, grev sırasında fabrikaya kilitlenen kadınlar, fabrikada çıkan yangından kaçamamış ve eylemler bir trajedi ile sonuçlanmıştır. Bu emekçi kadınların yaydığı ışık, daha sonraları tüm dünyada haklarını arayan kadınların umut ışığı ve sesi haline dönüşerek bir fenomen olmuştur.

Türkiye’de kadınlar günü ise ilk olarak 1921 yılında kutlanmıştır. İlk kitlesel kutlamanın gerçekleşmesi ise 1975 yılına dayanır. Günümüzde çeşitli sivil toplum kuruluşları ve derneklerin çabalarıyla, etkinlikler, yürüyüşler ve eylemlerle kutlanmaya devam etmektedir.

Peki Kadınlar Ne İster?..
shutterstock_367434845Bir fenomen haline gelmiş, hatta çoğu zaman sinema ve çeşitli mecralarca karikatürize edilmiş bu sorunun cevabı oldukça basittir; kadınlar, her insanın sahip olduğu ve sorunca yaşayabilmesi gereken hak ve hürriyetlerini kısıtlanmadan yaşamak ister. İşte bu dünyaya sayılmayacak milyonlarca değer katan kadınları bir gün değil her gün hatırlamalıyız… Bu yüzden Dünya Kadınlar Günü’nü yalnız kadınlar değil, tüm toplum olarak kutlamalıyız.
Sevin ve kadınlar tarafından sevilin…
Bir gün değil, her gün hatırlayın…
Bir gün değil, her gün çiçek alın ve onları en azından 8 Mart’ta unutamayacakları bir tatile götürün. Tatiliniz için bütün yolculuk işlemlerinizi buradan sağlayabilirsiniz. Dünya Kadınlar Gününüz tüm kalbimizle kutlarız…