Image and video hosting by TinyPic

Konya Gezi Rehberi

Konya, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan, ülkemizin yüzölçümü en büyük şehirdir. Peki, Konya ilini yeterince tanıyor musunuz? Konya, dünyanın eski ticaret yollarından biri ile; İpek yolunun kendisine kazandırdığı kültür ve tarihi mirasları ile; bünyesinde barındırdığı doğal güzellikleri ve ziyaretçilerinin damak tadını yerine getiren ayrıcalıklı lezzetleri ile açık hava müzesini andıran nadir illerden biridir. Bütün bu özelliklerinin yanı sıra, döneminin en büyük düşünürlerinden biri olan ve tüm dünyaya hoşgörü kavramını aşılayan Mevlana gibi bir kişiye ev sahipliği yapmıştır.

konya

cami

Konya ziyaretçilerinin, zaman kaybetmeden şehrin doğal güzelliklerini görmeleri ve tarihi ile ünlü mekânlarını gezmeleri gerekir. Sayıları oldukça fazla olan bu noktaları ziyaret etmek, keşfetmek tahmin ettiğinizden çok daha uzun sürebilir. Şehrin ziyaretçilerinin mutlaka görmesi gereken yerler arasında, İnbaşı Mağarası, Pir Esad Sultan Türbesi, Hotamış Sazlığı, Eşrefoğlu Camii, Sultanlar Türbesi, Koyunoğlu Müzesi, Sultan Selim Camii, Yerköprü Mağarası, Meke Gölü, Zazadın Hanı yer almaktadır. Bu noktalar haricinde Konya’da gezilip görülecek daha bir çok mekan yer almaktadır. Düzenleyeceğiniz veya dahil olabileceğiniz bir tur ile şehrin camilerini, tarihi hanlarını ve kervansaraylarını, müzelerinin hemen hepsini görebilirsiniz. Ayrıca Konya ziyaretiniz sırasında her sene düzenlenerek yerli ve yabancı birçok insanın ilgisini çeken Şeb­i Arus törenlerine katılabilir, Mevlana’nın tüm dünyayı etkileyen hoşgörü felsefini yakından hissedebilirsiniz.

 

 

 

 

konya-aksam

Konya, yalnızca geçmişinden kalan tarihi mekanları, hanları, kervansarayları ile ünlü bir şehir değildir. Uçsuz bucaksız gibi görünen devasa tarım arazileri ve doğal ortamında hazırlanan yöresel lezzetleri ile de bilinir. Konya ziyaretçilerinin, şehirden ayrılmadan önce mutlaka yerinde tatması gereken lezzetler arasında, etli Ekmek, fırın Kebabı, sucuklu peynirli konya pidesi, erik dolması, arabaşı, tuzlu kapama, Mevlana böreği, gıgırdaklı höşmerim yer almaktadır. Bugün içerisinde geçmişi yaşatacak ve damak tadınızı yerine getirecek lezzetleri ile Konya ziyaretiniz için Konya otobüs biletlerini adresinden satın alabilirsiniz.