Image and video hosting by TinyPic

Lezzetli Adana Mutfağı

Akdeniz Bölgesinde yer alan, aynı zamanda ülkemizin en gelişmiş illerinden biri olan Adana, köklü tarihinden kalan eserler ve modern yapılanması ile geçmişi ve günümüzü bir arada yaşamanıza olanak sağlayan nadir şehirlerden bir tanesidir.

adana-camiPeki, Adana yalnızca tarihi mekanları ile mi meşhur? Bu sorunun yanıtı; elbette ki, hayır! Adana, beyaz altın olarak isimlendirilen pamuk üretimi konusunda haklı bir üne sahip olduğu gibi mutfağı ile de kendinden fazlası ile bahsettirmektedir. Adana mutfağı, zengin çeşitliliği ile her sofrada mutlaka yer alması gereken lezzetlerden oluşmaktadır. Birlikte Adana mutfağının en gözde lezzetlerin oluşan bir menü hazırlamaya hazır mısınız? Hadi meşhur Adana mutfağına bir göz atalım.

Çorbasız Olmaz

Bir yemek masasının olmazsa olmaz lezzetlerinden biri elbette ki, çorbalardır. Ana yemeğe geçmeden önce harika bir çorba ile başlamaktan daha iyi bir alternatif olabilir mi? Öyleyse sizin için seçtiğimiz, Analı kızlı çorbası, Yüksük çorbası, Ekşili köfte çorbası gibi seçeneklerinden birini menünüze dahil edebilirsiniz. Adana mutfağından olan bu üç harika çorbanın hazırlanışı kolay olduğu kadar yemesi de o kadar keyifli.

icli-kofte

Ana yemek önerileri

Menümüz için çorbamızı seçtikten sonra şimdi de sıra konuklarımızın damak tadını yerine getirecek bir ana yemek seçimine geldi. Dilerseniz Adana mutfağından seçeceğiniz birden fazla yemek ile harika bir kombin oluşturabilirsiniz. Bizim sizler için önerdiğimiz lezzetler ise; Fellah köftesi, Kuru Dolma, Tava Güveç, Kasap Sucuk, Adana Mantısı ve Sini Köftesidir. Eğer bu yemekleri hazırlamak için zaman bulamıyor, fakat gene de Adana mutfağından bir şeyler tatmak istiyorsanız, endişe etmeyin. Adana’nın ev yemekleri olduğu kadar hazır lezzetleri de oldukça meşhur. İşte sizler için Adana’nın harika hazır yemekleri; Adana Kebap, Adana Lahmacun, İçli Köfte, Adana Böreği, Pişirim Pide. Menümüz için ana yemeğimizi de seçtikten sonra geriye bir tek tatlımız kalıyor.

adna-kebapPeki, Adana mutfağının en gözde tatlıları nelerdir dersiniz? Menünüze dahil etmeniz için seçtiğimiz tatlılar; Bici bici, karsambaç, sarı burma, turunç tatlısı ve bülbül yuvalarıdır. Bütün bu yemekleri en usta ellerden yerinde tatmak için gerçekleştireceğiniz bir Adana ziyareti için en ucuz Adana otobüs biletlerini buradan alabilirsiniz.