Image and video hosting by TinyPic

Mersin’in Yöresel Lezzetleri

Akdeniz Bölgesi’nin kendine has şehirlerinden Mersin’i hep Kız Kalesi’yle ve Anamur’un meşhur muzlarıyla biliriz. Ancak Mersin eşsiz doğal güzelliklerinin yanında kendine has mutfağıyla da Türk mutfağına katkıda bulunmakta. Farklı yemek tarzlarının oluşturduğu Mersin mutfağını sizler için inceledik.

Tantuni Mersin’de yenir

shutterstock_202524892  Tantuni ana vatanı Mersin’de iki farklı şekilde yapılır. Sadece et ile yapılan tantunilere biftek denirken, et ve kuyruk yağının birleşmesiyle yapılanlara ise tantuni ismi verilir. Her şefin kendine has bir yorumu olsa tantuni aslında et, domates, biber, soğan ve farklı baharatlar kullanılarak yapılır. Saçta pişirilen bu lezzetli karışım sonrasında buharda yumuşatılmış pideye ya da lavaş ekmeğe sarılır ve bu şekilde servis edilir. 2014 yılından itibaren her yıl Tantuni festivali düzenlenmektedir. Yolunuz Mersin’e düşerse mutlaka Tantuni festivaline katılmanızı öneririz.  Baharatlı tantuniden sonra  içinizi ferahlatmak isterseniz bir kase Silifke yoğurdu aradığınız seçenek.

shutterstock_369768824

Mersin’in belki tantuni kadar bilinmeyen diğer bir lezzeti ise Batırık. Bu farklı yemeğe lezzetini veren ise tahin. Tahinin bulgur, yer fıstığı ve kimyonla pişirilmesi, ve sonrasında soğan domates biber ve farklı baharatlarla çeşnilendirilmesiyle bu farklı lezzet oluşmakta. Batırığın aynı zamanda iki farklı sunum şekli var. İsterseniz pişirdiğiniz yemeği katı haliyle servis edebilir ya da bu karışımı soğuk suyla da karıştırarak çorba şeklinde tüketebilirsiniz.

shutterstock_377449912

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mersin yemeklerinden bahsedip tatlılarından bahsetmemek olmaz. Havucun şeker, fındık, ceviz ve vanilyayla pişirilmesi ve akabinde büskivi parçalarıyla karıştırılıp servis edilmesiyle oluşan cezerye üzerine hindistan cevizi serpiştirilerek tüketilir. Her ne kadar Mersin’de bu tatlı meşhur olsa da komşu şehir Adana’da da cezerye oldukça meşhurdur.

Tantuni, Silifke yoğurdu, batırık, cezerye gibi daha nice farklı lezzeti barındıran Mersin mutfağını deneyimlemek ve biraz da Akdeniz havası almak isterseniz Mersin otobüs biletlerinizi buradan satın alabilirsiniz.