Image and video hosting by TinyPic

Otobüs Bileti Alırkan Nelere Dikkat Etmelisiniz

Türkiye’de yılda 200 milyon’dan fazla otobüs bileti satılıyor. Peki biletinizi alırken, en doğru seçimi yaptığınıza ne kadar dikkat ediyorsunuz? Saatlerinizi geçireceğiniz yolculukta konforunuzun sizin için önemli olması gerekiyor. Ayrıca otobüs saati tercihiniz, ödeme yaparkenki güvenliğiniz dikkatli olmazsanız size sıkıntı yaratabilecek faktörler.

Gece Yolculuğu mu Gündüz Yolculuğu mu?

Herkesin bu konuda  fikri farklılık gösterir. Ama çoğu yolcunun belirli bir tercihi var ve zorunlu kalmadıkça diğerini seçmiyor. Gece yolculuğunu tercih edenlerin temel argümanı yolda zaman kabetmemek. Normalde uyuyarak geçirilen süre yolda uyunarak geçirilmek suretiyle yolda hiç zaman geçmemişcesine ertesi güne başlanır. Yolda kolay uyuyabilenlerdenseniz yolda olduğunuzu anlamadan gideceğiniz yere varabilirsiniz. Muavinler gideceğiniz yerde uyandırdığı için de birkaç yerde duran otobüslerde ineceğiniz yeri kaçırmak gibi bir derdiniz de olmaz. Günümüzde otobüs koltuklarının ulaştığı konfor seviyesi de bu konuda çok yardımcıdır. Pek çok firmanın sunduğu 2+1 düzenli otobüslerle de ortalama 5 tl fark ödeyerek konforunuzu daha da arttırabilirsiniz. Buna rağmen pek çok insan da yolculukta kesinlikte uyuyamadığını savunur ve bu kişiler için gündüz yolculuğu daha rahat olabilir. Tabi yolda etrafını görerek yolculuk etmekten keyif alanlar tarafından da gündüz yolculuğu tercih edilir ki bu da yurdumuzun normalde görme fırsatınız olmayan yerlerini görmeniz için çok güzel bir fırsattır.

 

Otobüs Özellikleri

Otobüs firmaları yolcularına en iyi hizmeti verebilmek için teknolojiyi sonuna kadar kullanıyorlar. İnternet’ten bilet alırken otobüslerin özelliklerini de görebilirsiniz. Mesela Wifi. Malum, bir kafeye gidince bile daha sipariş verilmeden internet şifresi sorulan bir çağda yaşıyoruz. Saatlerinizin geçeceği otobüste de internetsiz kalmanız düşünülemez. Neredeyse tüm otobüsler bunu sağlıyor artık ama yine de bi kontrol etmekte fayda var. İnternet var da şarjınız biterse ne anlamı kaldı internetin. Neyseki otobüslerde koltukların yanına konulan prizler giderek yayılıyor. Yol telefonsuz geçmez diyorsanız priz bulunan otobüsleri tercih edebilirsiniz.

 

blog3 image1

Yolculukta geçen süreyi faketmemek için uyumaktan sonra en etkili yöntem film izlemek. Çoğu otobüste film izleyebileceğiniz genel televizyon ya da koltuk ekranları mevcut. Koltuk ekranlarından oyun bile oynamak mümkün. Tabi film izlemeyi planlıyorsanız biletinizi alırken seçtiğiniz otobüste bunların olup olmadığını kontrol etmek gerek. Futbol tutkunuysanız bazı otobüslerde Ligtv bile bulunuyor.

Rahatına düşkün olanlar için araç tipi 2+1 olan otobüsler daha geniş koltuklarıyla öne çıkıyor. Tek başınıza seyahat ediyorsanız tek kişilik koltuklarda daha rahat bir yolculuk yapabilirsiniz. İnternetten bilet alırken araç tiplerini de karşılaştırabilirsiniz.

Online Bilet Almak

Her şeyin internet üzerinden yapılabildiği çağımızda otobüs biletlerini de online platformdan alabilmek bir gereklilik. Hem farklı firmalar arasında kolayca karşılaştırma yapabilir, araçların özelliklerini, saatlerini, seyahat sürelerini, araç tiplerini karşılaştırarak kendinize en uygun bileti kolayca bulabilirsiniz. Hem de bunları evinizde oturarak yapmanın konforunu yaşarsınız.

Tabi ki bu noktada güvenliğiniz çok önemli. Bunun için kullandığınız sitenin SSL sertifikası olduğundan emin olmanız gerekir. Güvenliğinizin için tüm önlemlerin alındığı ClickBus‘ta biletinizi güvenle alabilirsiniz.