Image and video hosting by TinyPic

Sömestrda İzmir’e Gitmek İçin 7 Neden

“İzmirin denizi kız, kızı deniz, sokakları hem kız hem deniz kokar. ” demiş Cahit Külebi. En güzel şehirlerimizden İzmir Sömestr tatilinde de en çok tercih edilen yerlerden biri. Soğuklardan sıkılanlar için daha ılıman iklimiyle güzel bir kaçış ve herkes için gezmekten keyif alınacak bir tatil rotası. Hem nereye gideceğini düşünenlere önerimiz olsun hem de İzmir’e gidecek olanlara faydalı olsun diye İzmir’de yapabileceklerinizi bir araya getirdik. Turumuza başlayalım o zaman:

İlk Durak KonakSaat_Kulesi

Gezmeye merkezden başlayalım, Konak meydanı ve İzmir’in sembolü haline gelmiş saat kulesine gidip bir görmek lazım. İzmir’e geldiğinizin kanıtı olarak da saat kulesinin önünde fotoğraf şart. Buradan konağın tarihi çarşısı Kemeraltı’na girip gezmenizi öneririz. Birbirinden güzel pasajlar ve kahvecileri bulacağınız çarşı, keyifli bir gezi olacaktır. Burada Kızlarağası Hanı görmeniz gereken yerlerden biri.

Kordon Boyunca Yürümek

SahilKonaktan sahil boyunca biraz devam ederseniz kendinizi Alsancak Kordon’da bulursunuz. Deniz havasını soluyarak, yeşilliklerin arasından keyifli bir yürüyüş yapın, sonra da onlarca kafe arasından istediğinize oturup deniz manzarasının tadını çıkarın. Çimlere oturmayı da tercih edebilirsiniz.

Gevrek Boyoz!

gevrekboyozİzmir denince kaçınılmaz olarak akla gelen Çiğdem, Gevrek klişelerine inat gidin sıcak bir gevrek alın sahilde tadını çıkarın. İzmir’e özgü mayasız bir hamur işi olan Boyoz’u da mutlaka denemeniz lazım. İzmirden bunları yemeden dönerseniz İzmir’e gitmiş sayılmazsınız.

Fayton Konusu’nda Adalar’la Yarışır

faytonKordon’da faytona binmek de yapılabilecekler arasında. Farklı bir şeyler yapmak istiyorsanız denemelisiniz. Kordon’un nefis manzarası eşliğinde nostaljik bir tur atma şansı yakalarsınız.

En Güzel Antik Yerleşimlerinden Biri: Efes

efesŞehir’den biraz usaklaşıp bu ünlü antik yerleşimi gezmeniz kesinlikle önerilir. İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Efes, antik Yunan kentlerinden biri. Daha sonra Roma döneminde önemini korumaya devam eden kent, UNESCO Dünya Mirası, listesinde bulunuyor. Kent’te Dünya’nın 7 harikasından biri olarak nitelenen Artemis Tapınağı’nın kalıntıları da bulunuyor. Kent’te ilgi çeken başlıca kalıntılar arasında ise Celsus Kütüphanesi ve Tiyatro gösterilebilir.

Ege’nin En Güzel Köylerinden Şirince

sirince

Hazır Selçuk ilçesindeyken yine aynı ilçeye bağlı Şirince köyünü ziyaret edebilirsiniz. Şaraplarıyla ünlü olan köyde, yerel şaraplardan tadabilir, köy halkının el emeği ürünleri de bulabilirsiniz. Köyün önemli özelliklerinden birisi de hiçbir evin diğer evlerin manzarasını kapamaması.

Kumru Yemeden de Dönülmez

İzmir’e özgü bir başka yiyecek de Kumru’dur. Çoğu yerde bulabileceğiniz bir sandviç türü olan kumru, İzmir’de farklı olarak adını veren özel kumru ekmeğiyle yapılıyor. Kumruyu İzmir’de denemeden kumru yedim dememek gerek. Özel ekmeğiyle ve sayas peyniriyle çok daha keyifli olacağına güvenebilirsiniz.

 

Sömestr’da İzmir’e gitmeye karar verdiyseniz tek yapmanız gereken otobüs biletinizi alıp İzmir’in tadını çıkarmak. Biletinizi kolayca almak için tıklayın.