Image and video hosting by TinyPic

Sonbahar’da Gezmek İçin 6 Doğa Harikası Yer

 

Yaz sıcağı yavaş yavaş biterken sonbaharın serin, sakin havaları başlıyor. Bayram da geçtikten sonra deniz kum güneş üçlüsüyle yapılan tatiller yerini doğayla iç içe huzurlu gezilere bırakabilir artık. Sonbahar öyle evde oturarak, evden işe işten eve geçmez. Bi yerlere gitmek lazım. Aklınızda herhangi bir plan yoksa, sizin için hazırladığımız önerileri denerseniz pişman kalmayacağınız güzel sonbahar gezileri sizi bekliyor.

Amasra

İlk durağımız Amasra. Karadeniz’in küçük sahil ilçesi Amasra, deniz kenarında sakin ve huzurlu ortamıyla sonbahar için ideal bir ortam. Doğanın tadını çıkarmanın yanında Amasra Müzesi’ni ve Amasra Kalesi’ni gezebilir, tavşan adasını ziyaret edebilirsiniz. Balık restoranlarında Karadeniz’in taze balıklarını tatmanızı da tavsiye ederiz. Amasra’da kalabileceğiniz çeşitli oteller ve ev pansiyonları mevcut.
Amasra

Bartın’a bağlı olan Bartın’a tek tıkla bilet alarak gidebilirsiniz. Bartın otobüs biletlerini burada bulabilirsiniz.

Amasra’ya doğrudan giden otobüsleri de site üzerinden inceleyebilirsiniz.

Bozcaada

Çanakkale’ye bağlı adada 4 tarafınızın denizle çevrili olacağı doğal, yeşil, sakin bir gezi gerçekleştirebilirsiniz. Adanın birbirinden güzel sokaklarında keyifli gezintiler yapabilirsiniz. Bağlara ve bağ evlerini de görmeniz gerekir. Görebileceğiniz en güzel gün batımlarından biri için adanın ucundaki rüzgar güllerine gitmelisiniz. Adanın şaraplarının da tadına bakmanızı öneririz. Bozcaada’da küçük ve sevimli pansiyonlarda kalabilirsiniz. 
Bozcaada

Çanakkale otobüs bileti alarak Bozcaada’ya gidebilirsiniz. Bozcaada’ya geçmek için Geyikli iskelesinden kalkan vapurlara binmeniz gerekmektedir.

Geyikliye doğrudan otobüsle de ulaşabilirsiniz. Seferleri site üzerinden sorgulayabilir biletinizi alabilirsiniz.

Yedigöller

Bolu’ya bağlı Yedigöller, doğanın tam anlamıyla içinde bulunabileceğiniz bir yer. 1500 km uzunlukta birbirine bağlanan 7 gölden oluşan bu alan her tarafının yeşil olmasıyla ve göllerin güzelliğiyle ailece gidip piknik yapmak için mükemmel bir yer.Doğayla iyice bütünleşmek isteyenler için de çadırlarını kurabilecekleri kamp alanları mevcut.

Yedigöller’e, Bolu, Mengen’den karayoluyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bolu’ya otobüs biletinizi hemen alarak Yedigöller’e gitmek için ilk adımı atabilirsiniz.

Yedigöller

 

Kapadokya

Bu listede Kapadokya olmasaydı olmazdı tabii ki. Yazın sıcak diye, kışın soğuk diye bahane bulabilirsiniz belki, ama sonbaharda bu bahaneler tükeniyor. Kapadokya herkesin görmesi gereken doğa harikalarından biri. Hala görmediyseniz bu sonbaharda mutlaka planlarınız arasına alın.

Peribacaları’nın üzerinde bir balon turu herkesin hayali değil mi? 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla açığa çıkan bu muhteşem manzarayı gezme fırsatı gitmek için yeterli bir sebep.

Kapadokya

Bölgede daha otantik bir tecrübe için kaya otellerinde kalabilir ya da pansiyonlarda ya da şehir merkezinde kalmayı tercih edebilirsiniz.

Nevşehir’de bulunan Kapadokya’ya gitmek isterseniz biletinizi hemen  buradan alabilirsiniz.

Safranbolu

Safranbolu’ya gitmek için en önemli sebep tabii ki ünlü Safranbolu evleri. Osmanlı kent mimarisini en iyi örneklerinden olan Safranbolu evleri, kentin merkezinde gezmenizi görmenizi bekliyor. Safranbolu’ya özgü küçük dükkanları da gezmelisiniz. Yemenciler Çarşısı’nı ve Bakırcılar Çarşısı’nı görmenizi öneririz.

Karadeniz Bölgesi’nde Karabük iline bağlı olan ilçe’ye Karabük üzerinden ya da doğrudan Safranbolu’ya giden otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Safranbolu’ya giden otobüs seferlerini de site üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Safranbolu

 

Ayder Yaylası

Son zamanlarda sosyal medyada da ünlü olan Ayder Yaylası, Rize’nin önemli güzelliklerindendir. Çamlıhemşin’e 19 km uzakta olan Ayder, 1994 yılında milli park olarak kabul edilmiştir. Bol oksijen için Türkiye’de gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri… Bu anlamda şehrin havasızlığı ve yoğunluğundan bunalanlara ilaç gibi gelebilir. Yemyeşil doğasıyla huzuru bulabileceğiniz, kaplıcalarıyla rahatlayabileceğiniz Ayder Yaylası, sonbaharda gitmek için gözde duraklar arasında.
Ayder

Ayder’de Karadeniz mutfağının da tadına bakabilirsiniz. Karadeniz mutfağı denince tabii ki ilk akla gelen hamsi. Ayder’e gitmişken Hamsi Buğulama yemenizi ve kabak çorbasının tadına bakmanızı tavsiye ederiz. Bölge’de bulunan pek çok otelde ve dağ evlerinde konaklayabilirsiniz.

Ayder Yaylası’na Rize’den ulaşım sağlayabilirsiniz. “Ben buraya gitmeliyim” dediyseniz, Rize’ye otobüs bileti alabilirsiniz.