Image and video hosting by TinyPic

Türk Kahvesinin Bilinmeyenleri

“Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı olurmuş,” der atalarımız. Peki, Türk kahvesi neden kırk yıl hatır gönül ilişkisi yaşanmasına sebebiyet verecek kadar değerlidir? Gelin bunu bol köpüklü bir Türk kahvesini yudumlarken birlikte öğrenelim. Öncelikle bu kahveye Türk kahvesi denilmesinin bir sebebi var. Bol köpüklü Türk kahvesinin ilk olarak yapan Türkler, ayrıca kahvenin kendine has pişirme, hazırlama ve sunuş tarzının dünyada bir eşi benzeri daha yok. Türk kahvesi yalnızca ülke sınırları içerisinde sevilen bir lezzetten olmaktan öte dünyada en çok tüketilen iki kahveden biridir.

shutterstock_279872921

Harika bir bol köpüklü Türk kahvesi nasıl hazırlanır? Hemen hemen herkesin bildiği kahvenin tarifini uzun uzun yazmaya gerek yok. Fakat, dünyaca ünlü kahve ustası Kuru Kahveci Mehmet Usta’dan sizlere tam kıvamında bir kahve yapmak için ufak tavsiyeler var. İşte Kahveci Mehmet Usta’nın tavsiyeleri…

  • Kahvenizin tadının bozulmasını ve insanlarda kötü bir izlenim bırakmasını istemiyorsanız daima temiz su kullanın. Musluk suları içerisinde barındırdığı klor nedeni kahve tadı üzerinde oldukça kötü bir etkiye sahiptir.
  • Daima taze kavrulmuş ve iyi öğütülmüş kahve kullanmaya özen gösterin.
  • Öğütülmüş kahveyi daima ağzı sıkıca kapatılmış şekilde saklayın.
  • Eğer bir saklama kabınızın içindeki kahve bitmemişse üzerine yenisini eklemeyin.
  • Kahve saklama kabınıza nemli, ıslak kaşık sokmamaya özen gösterin.shutterstock_263447042_cópia

Evet, bol köpüklü bir Türk kahvesinin dostlar arasında dilden dile dolaşmasını sağlayacak püf noktaları öğrendik. Peki, kahve neden kırk yıl hatır bırakır? Hoş muhabbet sırasında içilen bir fincan kahvenin insana ne gibi faydaları vardır? İşte kahve hakkında bildikleriniz, bilmedikleriniz…

  • Kahve ilk olarak Arap Yarımadası’nda bulunsa da dünyaca ünlü bir lezzet haline getiren Türklerin özel pişirme yöntemidir.
  • Kahvehane kelimesinin kökeni buraya dayanmaktadır. Osmanlı’da yaygınlaşmaya başladığında, içerisinde kitap okunup edebiyat sohbetleri edilen kahvehane kültürünün ortaya çıkmasına neden olmuştur.
  • Osmanlı’da kahvenin yanında su da ikram edilirdi. Eğer, konuk kahveden önce su içerse aç, ilk olarak kahveyi içerse tok olduğu anlamına geliyordu.
  • Günde iki fincan Türk kahvesi kolon kanseri riskini azaltmaktadır.
  • Kahve aynı zamanda safra kesesinde taş oluşma riskini de azaltır.

Kahveni sözünü bu kadar çok edip de dostlarla İstanbul’a gelip, dünyaca ünlü Kuru Kahveci Mehmet Usta’dan bir kahve içmeden olmaz. İstanbul otobüs biletiniz burada kahveniz ise Eminönü’nde sizi bekliyor :)