Image and video hosting by TinyPic

Türkiye’de Gezilecek 6 Muhteşem Mağara

Üzerinde bulunduğumuz zengin coğrafya yurdışından turistlerin de ilgisini çeken mağaralar bakımından da bir o kadar zengin. Ülkemizde yaklaşık 40.000 mağara bulunuyor. Tabi ki bunların sadece belirli bir bölümü turistik ziyarete açık. Karstik alanların yoğunluğundan dolayı özellikle akdeniz bölgesinde çok fazla mağara bulunuyor. Yurtiçi gezilerinizde ziyaret etmek için güzel bir seçenek olan mağaralardan 6 tanesi:

Karain Mağarası, Antalya

Türkiye’nin en büyük mağaralarından olan Karain Mağarası eski Antalya – Burdur yoluna 4-5 kilometre uzaklıkta, Yağlıca Köyü sınırları içerisinde yer alır. Karain Mağarası tarih öncesi çağlarda insanların yerleşim alanı olarak kullanılmış, klasik dönemlerde ise tapınak olarak kullanılmıştır. Mağarada yapılan kazılan sonucu ulaşılan buluntular, Karain Müzesi’nde ve Antalya Müzesi’nde sergilenmektedir.

Karain Mağarası’na Antalya Otogarı’ndan toplu taşıma ve taksi ile ulaşmak mümkün. Antalya’ya da Türkiye’nin her yerinden pek çok otobüs firmasının seferleriyle ulaşabilirsiniz. Antalya otobüs biletini karşılaştırarak internet üzerinden hemen alabilirsiniz.

16.10blog1

Çal Mağarası, Trabzon

Trabzon’da Düzköy ilçesinin Çal beldesinde bulunan Mağara dünyanın en uzun 2. mağarası olarak kabul ediliyor. İçerisinde dere, şelale ve göletler bulunan mağara her mevsim turistler için ilgi çekici bir nokta. Ahşap yürüyüş yolu ve ışıklandırmayla gezilmesi oldukça kolaylaştıran mağara atmosferiyle ziyaretçilerini etkiliyor. Mağara içerisindeki rahat hava akımı ile astım ve sinüzite iyi geldiği belirtiliyor.

Mağaraya Trabzon Otogarı’ndan rahatça ulaşmak mümkün. Bulunduğunuz şehirden istediğiniz firmanın otobüs seferiyle Trabzon’a gidebilir. Bu güzel mağarayı gezme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Dim Mağarası, Alanya

Alanya sınırları içinde bulunan Dim Mağarası, Orta Toroslarda Cebel Resi Dağı üzerinde yer alır. Karstik yapıdaki mağara çeşitli damlataş oluşumları ve içerisinde bulunan göl ile ziyaretçilerine muhteşem bir görüntü sunar. Mağara 1998 yılında gerekli çalışmalar yapılarak ziyarete uygun hale gelmiştir.

Dim Mağarası’nı görmek isteseniz Alanya’ya otobüs bileti alıp sadece 11 km uzaklıkta olan bu mağarayı ziyaret edebilirsiniz.

16.10blog2

 

İnsuyu Mağarası, Burdur

Burdur’da şehir merkezine 11 km uzaklıkta bulunan İnsuyu Mağarası, içerisinde bulunan çok sayıda sarkıt, dikit ve sütunla ön plana çıkıyor. 597 metre uzunluğunda, kalkerli yapıda olan mağarada 9 adet gölcük bulunuyor. Burdur’a uğradığınızda kaçırmamanız gereken bir mağara.

Burdur otobüs bileti alarak Burdur’a gidebilir. Otogar’dan İnsuyu Mağarası’na giderek sizde bu doğal güzelliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Damlataş Mağarası, Alanya

Akdeniz bölgesindeki bir başka mağara da Damlataş Mağarası. Deniz kenarında bulunan mağara şehir merkezine 3 km uzaklıkta. İçerisinde binlerce sarkıt ve dikit bulunan mağarada 15000 yılda oluşmuş sütunlar da bulunmakta. Mağara 1948 yılında keşfedilmiştir. Mağara’da hava sıcaklığı yaz kış farketmeden 22.3 derecede kalıyor. Mağaranın havasının yüksek karbondioksit oranı ve nemiyle astım hastalarına iyi geldiği belirtiliyor. Hatta astım hastaları için mağaranın ayrı ziyaret saatleri var. 2014 yılında 4000 astım hastası şifa bulmak için Damlataş Mağarası’nı ziyaret etmiş.

Şehir merkezine çok yakın olan bu mağarayı ziyaret etmek için Alanya‘ya gidebilirsiniz. Yine Alanya’da olan Dim mağarasını da aynı seyahatinizde ziyaret edebilirsiniz.

16.10blog3

 

Kızılelma Mağarası, Zonguldak

Zonguldak ilimizde Ayiçi Mahallesi’nde bulunan Kızılelma Mağarası Türkiye’de bulunan en uzun mağaralardan biri. Toplam 6630 metre uzunluğa sahip olan mağaranın derinliği de 114 metreyi buluyor. İçerisinde çeşitli renklerde damlataşlar, yeraltı deresi ve göller bulunur.

Zonguldak‘a gitmeyi düşünüyorsanız, bu mağarayı ziyaret etmeyi de mutlaka yapacaklarınız arasına ekleyin.