Image and video hosting by TinyPic

Yurtdışına Otobüsle Gidebileceğiniz Şehirler

 

 

Yurtdışında bir yere gitmek, neresi olursa olsun çok farklı bir tecrübe. Farklı kültürlerden insanların yaşamlarını görmek, tarihlerini öğrenmek kültürel anlamda çok şey katar insana. Tabi yurdışına gitmek hem maddi hem zaman açısından çok kolay değil. Buna alternatif olarak güzel şehirlerin bulunduğu komşu ülkelere otobüs ile de hem uygun fiyatlara hem de yurtiçinde bir şehire gitmekle aynı sürede gitmek mümkün.

Sofya

Bulgaristan’ın başkenti Sofya 1.5 milyonluk nüfusuyla ülkenin en kalabalık şehridir. Şehrin köklü tarihi nedeniyle pek çok tarihi yapıya rastlamak mümkün. Osmanlı döneminden kalan camiler bulunduğu gibi Doğu ortodoks kiliselerinin en eskilerinden biri olan Aziza Sofia Kilisesi’ne ve UNESCO tarafından koruma altına alınmış olan Aziz George Rotunda Kilisesi’ne de ev sahipliği yapar.

Şehrin merkezi yerleri arasında da Vitosha Bulvarı ve Rakovski sokağı gezilebilecek yerler  arasında gösterilebilir.

Sofya

Sofya’ya Metro Turizm’in seferleriyle, Edirne’den 62 TL’ye ortalama 6 saatte, İstanbul’dan 76 TL’den başlayan fiyatlarla ortalama 9 saatte, Bursa’dan 95 TL’ye  ortalama 14 saatte gidebilirsiniz. Sofya otobüs bileti almak için linke tıklamanız yeterli.

Plovdiv

Plovdiv, diğer adıyla Filibe, Bulgaristan’ın ikinci büyük şehridir. Bölgede kalabalık bir Türk nüfusu ve Osmanlı’dan kalma yapılar vardır. Plovdiv, renkli binaları ve hareketli caddeleriyle gezmeye değer bir şehirdir. İyi korunmuş durumda olan eski Osmanlı mahallesi şehrin merkezindedir. Burayı gezmenizi tavsiye edebiliriz. Ayrıca şehrin manzarasını en iyi görmek için saat kulesinin bulunduğu Saat Tepe’ye gidebilirsiniz. Şehirde bulunan Roma imparatoru Trajan tarafından yaptırılan 2000 yıllık antik Roma Tiyatrosu da görmeniz gereken yerler arasında.

Plovdiv’e Metro Turizm’in seferleriyle, Edirne’den 48 TL’ye ortalama 4 saatte, İstanbul’dan 58 TL’den başlayan fiyatlarla ortalama 7 saatte gidebilirsiniz. Plovdiv otobüs bileti almak için linke tıklamanız yeterli.

Varna

Bulgaristan’ın Karadeniz’e kıyısı olan şehri yazın ilgi çeken şehirlerdendir. Turizm şehrin başlıca geçim kaynakları arasındadır. Nüfus’u bakımından Bulgaristan’ıın 3. en büyük şehri olan Varna’nın nüfusu yazın dört katına çıkar. Altın Kum 15 km’lik sahili, plajları ve otelleriyle yaz tatili için güzel bir yerdir. Burada her zevke hitap edecek restoran ve mağazaları da bulabilirsiniz. Tarihle ilgilenenler için de Varna Arkeoloji Müzesi, Varna Tarihi Müzesi, Roma Hamamı, Varna Katedrali ve Etnografya Müzesi görmeye değer yerler. Bunların dışında Primorski Parkı, Varna Akvaryumu ve Deniz Parkı gezebileceğiniz yerler.


Varna’ya Metro Turizm’in seferleriyle, İstanbul’dan 78 TL’ye ortalama 8 saatte, gidebilirsiniz. Varna otobüs bileti almak için linke tıklamanız yeterli.

Tiran

Tiran Arnavutluk’un başkenti ve en büyük şehridir. Uzun süre Osmanlı hakimiyetinde kalmış olan bölge’de tarihi yapılar çoktur. Şehrin merkezinde bulunan İskender Bey heykeli, Ethem Bey Camii ve Saat Kulesi görülebilecek önemli yerlerdir ve ülkenin sembolü gibidirler. Bunların dışında Sekiz Sütunlu Kaplan Paşa Türbesi, Ulusal Tarih Müzesi, Justinyen Kalesi ve Tabak Köprüsü şehirdeki önemli yerledendir. Tiran’ın merkezinde ise sembolik yapılardan biri olan Tiran Opera Merkezi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Tiran’a Metro Turizm’in seferleriyle, İstanbul’dan 120 TL’ye ortalama 18 saatte, gidebilirsiniz. Tiran otobüs bileti almak için linke tıklamanız yeterli.

Batum

Gürcistan’ın özerk bölgesi Acara’nın başkenti olan Batum, tarihi, kültürel geçmişi ve yemekleriyle ilgi çekiyor. Karadeniz kıyısında bulunan şehir ülkemize yakınlığıyla ulaşımı kolay ve tercih edilen bir şehir. Uzun plajlara sahip olan şehir deniz turizmi için de güzel bir alternatif. 2004’te yeniden yapılandırılmaya başlanan Batum, temizliği ve düzeniyle ilgi çekiyor. Yapılan 5 yıldızlı oteller ve kumarhaneleriyle bölgenin Las Vegas’ı olma yönünde hızla ilerliyor.

Karadeniz kıyısı boyunca uzanan Batum Bulvarı dünyanın en uzun bulvarları arasında ve gittiğinizde gezmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Batum’un en meşhur meydanı olan Avrupa Meydanın’a gidebilir ve burada bulunan Medea Heykelini ziyaret edebilirsiniz. Batum’un  gösterişli binalarından olan Eski Postahane Binası ve Alfabe Kulesi de ziyaretçilerin uğramayı tercih ettiği yerlerden. Tiyatro Meydanı’na da gitmenizi öneririz. Burada şehrin en görkemli heykeli olan Poseidon heykelini ve opera binasını görebilirsiniz.

Batum’un önemli avantajlarından biri de vize almadan girilebilmesidir. Bu da sizi yurtdışına çıkmanın en zahmetli taraflarının birinden kurtarmış olur. Şehre Sarp Sınır Kapısı’ndan rahatça giriş yapabilirsiniz.

Batum’a pek çok firmanın seferleriyle, İstanbul, Ankara, İzmir dahil olmak üzere birçok şehrimizden doğrudan gidebilirsiniz. Bilet fiyatları da Trabzon’dan 25TL’den başlıyor. Batum otobüs bileti karşılaştırarak almak  ve seferleri sorgulamak için linke tıklamanız yeterli.

Nahçivan

Azerbaycan’a bağlı özerk bir bölge olan Nahçivan, ülkemizle Iğdır’da kısa bir sınıra sahiptir. Ülkeye girişte küçük bir ücret verilerek 60 günlük vize alınarak giriş yapılabilir. Tarih boyunca pek çok devlete ev sahipliği yapan bölgede gezilecek, görülecek tarihi yapılar da fazladır. Mümine Hatun Türbesi, Yusuf Küseyir oğlu Türbesi, Nahçivan Han Sarayı, Nuh Peygamberin Kabri, Aza Köprüsü ve Nahçivan Came Mescidi bunlardan bazılarıdır. Haydar Aliyev Müzesi de görülebilecek yerlerdendir. Dünyadaki tek halı müzesi de burada bulunur.


Nahçivan’a Metro Turizm’in seferleriyle,Iğdır’dan sadece 10TL’den başlayan fiyatlarla ve yaklaşık 1 saatlik yolculukla gidebilirsiniz. Nahçivan otobüs bileti almak için linke tıklamanız yeterli.